INTELIGENTNY BUDYNEK

Czym są domy inteligentne i w jaki sposób działają?

Takim mianem określa się budynek, który został wyposażony w zintegrowany system czujników, które mają za zadanie reagować na zmiany które zachodzą wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Najczęściej są to połączone systemy sterujące systemem alarmowym, wentylacją, systemem ogrzewania, oświetleniem  zewnętrznym i we wewnętrznym oraz roletami, markizami i żaluzjami itp.
Warto pamiętać, że na miano inteligentnego budynku zasługują jedynie te w których wszystkie te systemy są ze sobą połączone i odpowiednio skonfigurowane.

 

Jak przykładowo powinien zadziałać taki system podczas wykrycia np. dymu?

  

Kiedy detektory/czujniki wykryją dym w pomieszczeniu, powinny natychmiast uruchomić alarm, ale także wysyłać sygnał do systemu wentylacji/klimatyzacji zamykając wloty powietrza w konkretnym pomieszczeniu, co znacznie pozwoli ograniczyć ilość tlenu i zminimalizuje ryzyko rozproszenia się ognia po całym domu.
Co ciekawe, dzięki odpowiednio zaprogramowanemu systemowi można poczynić znaczne oszczędności na ogrzewaniu budynku oraz zużyciu wody czy energii elektrycznej.

 

A jeśli notorycznie zapominamy coś wyłączyć?

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i komfort, ale również dla zapominalskich. Wystarczy odpowiednio zaprogramować wszystkie systemy, by o danej godzinie automatycznie wyłączone zostało światło, zaciągnięte żaluzje a ogród został podlany o ustalonej godzinie. Istnieje również możliwość zaprogramować okna, aby zamykały się same, kiedy czujniki wyczują pierwsze krople deszczu.

 

Jak wygląda system inteligentnego domu?

 

Najważniejszą częścią domu inteligentnego jest tak zwana jednostka centralna, czyli mówiąc prościej komputer sterujący całym systemem. Do jednostki doprowadzane są przewody od wszystkich czujników znajdujących się na terenie posesji. Systemy inteligentnego zarządzania domem najczęściej stosowane są w nowo powstających budynkach, gdyż ich montaż w istniejących już domach jest dość kosztowny i wymaga inwazyjnych prac. W takich przypadkach osoby chcące mieć system inteligentnego domu często decydują się na rozwiązania bezprzewodowe. Tego rodzaju jednostki centralne posiadają własne numery identyfikacyjne, dlatego nie zakłócają pracy innych jednostek elektrycznych. Co ważne, system domu inteligentnego można rozbudowywać, dlatego na początku budowy można go wyposażyć w jednostkę centralną i podstawowe czujniki. Z czasem można dokupować kolejne elementy. Najnowsze systemy posiadają możliwość zdalnego sterowania za pomocą internetu, a także telefonów komórkowych.

 

 

W jaki sposób działają domy inteligentne?

 

W zależności od tego, jakie moduły wybierzemy do domu, tak będzie on działał – reagował na zmiany pogody i temperatury, dostosowywał oświetlenie do pory dnia lub liczby osób przebywających aktualnie w domu. Często mówi się, że dom inteligentny to dom, który spełnia „marzenia”. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy, ponieważ  każdy może zaprogramować dom, a nawet poszczególne pomieszczenia według indywidualnych upodobań i potrzeb.
Do najczęściej wybieranych modułów/podzespołów należą przede wszystkim moduły reagujące na pogodę, sterowanie oświetleniem i wentylacją. Często dobierane są również moduły zarządzające alarmami i systemami przeciwpożarowymi, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo domowników.